Veszprém vármegye a Dunántúl északi részén található, és területileg három fő tájegységre osztható: a Kisalföld déli részére, a Bakony-hegységre, valamint a Balaton-felvidékre. Északon Győr-Moson-Sopron és Komárom-Esztergom vármegye, keleten Fejér vármegye, délen a Balaton és Somogy vármegye, míg nyugaton Vas és Zala vármegye határolja. A megye területe 4463 négyzetkilométer, amely Magyarország területének körülbelül 4,5%-át teszi ki.
A megye központi részén emelkedő Bakony-hegység több kisebb tájegységre osztható, és legmagasabb pontja, a Kőris-hegy, 709 méterrel magasodik a tengerszint fölé. A hegység déli részén helyezkedik el a Balaton-felvidék, amelyet vulkanikus tanúhegyek, valamint a Káli- és Tapolcai-medencék gazdagítanak, mediterrán jellegű mikroklímával. Észak felé a Kisalföld síksága mélyen benyúlik a megye területére, amely alacsonyabb fekvésű és síkvidéki jelleget kölcsönöz e térségnek.
A geológiai érdekességei közé tartoznak a bazaltos, tufás, mészköves és dolomitos kőzetek, valamint a gazdag ásványkincsek. A Bakonyban jelentős karsztvízkészlet található, amely nemcsak az ivóvízellátás, hanem az ipar számára is kulcsfontosságú. A vármegye vízhálózata szintén figyelemre méltó; főbb folyói között említhetjük a Rábát, a Marcal patakot, valamint a Sédet és a Cuha-patakot. A Balaton, mint Magyarország legnagyobb tava, a megye déli részét szegélyezi, és a turizmus szempontjából kiemelkedő jelentőséggel bír.
A megye az ország harmadik legerdősültebb területe, a természetvédelem egyik központja. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park számos védett természeti értéket őriz. Az ásványkincsek között a barnaszén és a bauxit kiemelkedő szerepet játszik; a Bakony gazdag bauxitlelőhelyei Magyarországot Európában is az élvonalba helyezik ezen nyersanyagok vonatkozásában.
A szőlészet és borászat hagyományosan jelentős a Balaton-felvidéken, amelyet a vulkanikus talaj és a kedvező éghajlat támogat. Az itt termelt borok nemzetközileg is ismertek és elismertek, különösen a badacsonyi és a csopaki borok.
Az éghajlat kiegyenlítettsége mellett a déli fekvésű Balaton-felvidék különösen kedvező klímával rendelkezik, amely a mediterrán éghajlat jellegzetességeit hordozza. A vármegye 30%-át erdők borítják, így Veszprém Magyarország harmadik legerdősebb megyéje. Az erdők és a hegyvidéki táj számos ritka és védett növény- és állatfajnak adnak otthont, és a Bakony lankáin vagy a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén gazdag természeti értékeket találhatunk. Az Eger-víz, a Marcal, a Rába és a Balaton számos vízi élőlény otthona, míg a terület mocsarai és lápos részei a ritka növényekkel gazdagítják a megye élővilágát.
A megye települései között a történelmi emlékek és kulturális látnivalók különösen jelentős helyet foglalnak el. Veszprém városának egyik legikonikusabb épülete a Szent Mihály-székesegyház, amely a veszprémi várhegy tetején áll, és az egykori királynéi székhely, illetve püspöki központ hagyatéka. A vár és a székesegyház környezete ma is őrzi a történelmi városkép jellegzetességeit, így az évszázadok során kialakult utcácskák és épületek a múlt atmoszféráját idézik. A környező kisvárosok, mint Pápa és Balatonfüred, szintén fontos kulturális helyszínek, amelyek régi templomokkal, kastélyokkal és egyedülálló építészeti emlékekkel vonzzák a látogatókat.
A Bakony és a Balaton-felvidék kiváló lehetőséget biztosít a szabadidős tevékenységek számára. A Hegyestű bazaltkúpja a Monoszló és Zánka közötti területen különleges látványt nyújt, hiszen a bányászat miatt feltárult oszlopos bazalt képződmények, amelyek a vulkáni tevékenység nyomait mutatják, nemcsak földtörténeti jelentőséggel bírnak, hanem látványos turistacélpontként is szolgálnak.
A Balaton közelsége természetesen meghatározza a térség turizmusát. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park a Káli-medencében húzódik, és a lenyűgöző tanúhegyekkel, például a Badacsonnyal, kiváló lehetőségeket kínál túrázásra, borászatok felfedezésére, valamint a helyi gasztronómia megismerésére. A nyári időszakban a Balaton parti strandjai rengeteg látogatót vonzanak, míg a part menti települések pezsgő fesztiválokkal és kulturális programokkal készülnek.
Veszprém vármegyében jelentős ipari központok találhatók, például Ajka és Várpalota, ahol a szén- és bauxitbányászat hagyományosan meghatározó szerepet játszott. A megye vegyipara is jelentős, különösen Pétfürdő, Balatonfűzfő és Peremarton vegyi üzemei, ahol műtrágyát és növényvédő szereket állítanak elő. A Pannon Egyetem székhelye Veszprémben található, amely az ország egyik legfontosabb kutatási és oktatási központja, különös tekintettel a vegyészmérnöki tudományokra.
A megye járásai közé tartozik az Ajkai, a Balatonalmádi, a Balatonfüredi, a Pápai, a Sümegi, a Tapolcai, a Várpalotai, a Veszprémi és a Zirci járás. Mindegyik járás jelentős szerepet tölt be a megye közigazgatási rendszerében, és a településeken különböző kulturális és gazdasági központok találhatók. Veszprém a megye legnépesebb városa, de Ajka, Pápa és Várpalota is jelentős gazdasági szereppel bír.
Veszprém, a megye székhelye, nemcsak kulturális, hanem történelmi központ is, amely gazdag múltjával és különleges építészeti emlékeivel az egyik legnépszerűbb város a látogatók körében. A város beceneve, a „királynék városa”, arra utal, hogy a hagyomány szerint itt koronázták meg Magyarország királynéit, és itt található a Szent Mihály-székesegyház, amely az egyik legrégebbi magyarországi katedrális. Veszprémben található a vár, amely a város leghíresebb látványossága, és amely a város dombján magasodva lenyűgöző panorámát kínál.
A város kulturális programjai és fesztiváljai, mint például a Veszprémi Utcazene Fesztivál, az ország legnagyobb zenei eseményei közé tartoznak, amelyek vonzzák a zenekedvelőket az egész országból. A városban a modern és a hagyományos művészetek találkoznak, és a Művészetek Háza rendezvényei, kiállításai is széles közönséget vonzanak.
A Balaton-felvidék a megye déli részén terül el, és különleges tájjal, festői falvakkal és szőlőültetvényekkel várja a látogatókat. A terület híres borvidék, különösen a badacsonyi és a csopaki borok emelkednek ki a magyar borászat legjobbjai közül. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park egyik gyöngyszeme a Káli-medence, amely vulkanikus hegyekkel, bazaltoszlopokkal és a különleges természeti formációkkal vonzza a kirándulókat. A Káli-medence szőlői és borászatai különösen híresek a fehérborokról, mint például az olaszrizling és a juhfark, amelyek nemzetközi szinten is elismertek.
Balatonfüred, amely a Balaton északi partjának egyik legnépszerűbb városa, szintén Veszprém vármegye része. A város híres reformkori emlékhelyeiről, gyógyvizéről és a Balaton-parti sétányairól. Balatonfüreden évente megrendezik az Anna-bált, amely több mint százéves hagyományokra tekint vissza, és a magyar társasági élet egyik legkiemelkedőbb eseménye.
A Bakony hegység Veszprém vármegye egyik legnagyobb természeti kincse, amely változatos tájaival és tiszta levegőjével ideális helyszínt kínál a túrázásra és a kirándulásra. A hegység legmagasabb pontja a Kőris-hegy, amely kiváló kilátópontot nyújt, és az egész régióra nyílik panorámás kilátás. A Bakonyban található Cuha-patak völgye különösen kedvelt a természetkedvelők körében; a völgyet gyalogos és kerékpáros útvonalak hálózzák be, és a patak mentén festői sziklák és barlangok rejtőznek. A hegység egyedi látnivalója a Római-fürdő, egy különleges szurdokvölgy, ahol a patak mészkősziklákat vájt ki, létrehozva ezzel egyedi vízeséseket és medencéket.
A Bakonyi Erdők természetvédelmi területén számos védett növény- és állatfaj található, beleértve az őshonos gímszarvasokat és vaddisznókat, de ritka madárfajok is élnek itt, például a héja és a darázsölyv. A hegységben több barlang is található, például a Szentgáli-kőlik, amely ásványokban és cseppkőképződményekben gazdag, és különösen népszerű a barlangászok körében.
Veszprém vármegye kulturális öröksége különösen gazdag, és az itt élő közösségek számos hagyományőrző rendezvényt szerveznek. Az egyik legismertebb ilyen esemény a Művészetek Völgye, amelyet a Káli-medence falvaiban rendeznek meg minden év nyarán. Ez az egyhetes fesztivál különféle művészeti ágak bemutatóit vonultatja fel, beleértve a képzőművészetet, a színházat, az irodalmat és a zenét. Az esemény lehetőséget ad arra, hogy a látogatók közelről ismerkedjenek meg a magyar kortárs művészettel, és élvezhessék a régió autentikus falusi hangulatát.
A vármegyében számos más fesztivál és rendezvény is várja a látogatókat, például a Balatonfüredi Borhetek, ahol a helyi borászatok mutatkoznak be, és a látogatók közvetlenül a termelőktől kóstolhatják meg a helyi borokat. A népszerű rendezvények mellett a kisebb falvakban is szerveznek hagyományőrző eseményeket, amelyek célja a helyi gasztronómiai és kézműves hagyományok megőrzése és népszerűsítése.
Veszprém vármegye gazdasága sokszínű, amelyet a Balaton-parti turizmus, az ipari központok és a mezőgazdaság határoz meg. A megye gazdasági életében Veszprém és Ajka ipari központjai jelentős szerepet töltenek be, különösen a vegyipar, a gépipar és az elektronikai ipar területén. Ajka például hagyományosan a magyar üveg- és kristálygyártás központja, ahol a finom üvegáruk és kristálytárgyak gyártása több évtizedes hagyománnyal rendelkezik.
A Pannon Egyetem a megye egyik vezető oktatási és kutatási intézménye, amely különösen a műszaki tudományok, a környezettudomány és az informatikai innováció területén aktív. Az egyetem együttműködései és kutatási programjai nagyban hozzájárulnak a régió gazdasági fejlődéséhez, és számos kutatás irányul a megújuló energiák, a környezeti fenntarthatóság és az ipari innováció területeire.
Veszprém vármegye változatos szálláslehetőségeket kínál az utazók számára, amelyek a megye sokszínűségét tükrözik. Veszprém, a “királynék városa”, gazdag történelmi örökségével és kulturális programjaival vonzza a látogatókat; itt számos modern szálloda és hangulatos panzió várja a vendégeket. A Balaton-felvidék festői települései, mint Balatonfüred és Tihany, a tó közelsége és a borvidékek miatt népszerűek; a környéken található szálláshelyek tökéletesek a kikapcsolódásra és a természet közelségére vágyóknak. A természetkedvelők számára a Bakony hegység lábánál elhelyezkedő panziók és vendégházak nyújtanak ideális kiindulópontot a hegyvidéki túrákhoz és kirándulásokhoz. A megye számos településén találhatók vendégházak és apartmanok, amelyek családias hangulattal és helyi ízekkel várják a látogatókat. Veszprém vármegye tehát minden utazó számára kínál megfelelő szálláshelyet, legyen szó városi kényelemről, vízparti pihenésről vagy természeti kalandokról.
Veszprém vármegye gazdag történelmi és természeti kincsekkel büszkélkedik, melyek felfedezésre várnak. A megyeszékhely, Veszprém, a "királynék városa", lenyűgöző várnegyedével és pezsgő kulturális életével vonzza a látogatókat. Pápa barokk belvárosa és híres termálfürdője kínál kikapcsolódást, míg Ajka a Bakony szívében fekvő iparváros, mely a kristály- és üvegművesség hagyományairól ismert. Várpalota történelmi vára és a Thury-vár programjai nyújtanak élményeket az érdeklődőknek. Tapolca különleges tavasbarlangja és csónakázási lehetőségei egyedülálló élményt nyújtanak. Balatonfüred, a Balaton északi partjának gyöngyszeme, a reformkori hangulatával és híres Tagore sétányával csábítja a látogatókat. Balatonalmádi homokos strandjai és festői környezete ideális a pihenésre vágyóknak. Zirc a Bakony fővárosa, ahol a ciszterci apátság és arborétum nyújtanak felejthetetlen élményt. Sümeg vára és a középkori lovagi tornák visszarepítenek a történelembe. Berhida és Balatonfűzfő csendes, családias hangulatú települések, melyek a Balaton közelsége miatt kedveltek. Hévíz világhírű gyógytava és wellness szolgáltatásai révén a pihenni vágyók paradicsoma. Devecser és Herend a porcelánkészítés hagyományait őrzik, míg Nemesvámos és Hajmáskér a Bakony lábánál fekvő nyugodt települések. Csabrendek és Szentgál a természetkedvelők számára kínálnak túrázási lehetőségeket. Balatonkenese és Litér a Balaton-parti települések nyugalmát és szépségét nyújtják. Öskü különleges kerektemploma, Badacsonytomaj borvidéke, Csopak és Felsőörs szőlőültetvényei, Szentkirályszabadja és Ősi történelmi emlékei, Úrkút bauxitbányája, Alsóörs strandjai, Nyirád rallypályája és Márkó természeti szépségei mind-mind felfedezésre várnak.
Minden településhez részletes térképek, műholdfelvételek, időjárási és asztronómiai adatok állnak rendelkezésre, melyek segítenek a látogatóknak megtervezni útjukat és felfedezni Veszprém vármegye sokszínűségét.
Veszprém, Pápa, Ajka, Várpalota, Tapolca, Balatonfüred, Balatonalmádi, Zirc, Sümeg, Berhida, Balatonfűzfő, Hévíz, Devecser, Herend, Nemesvámos, Hajmáskér, Csabrendek, Szentgál, Balatonkenese, Litér, Öskü, Badacsonytomaj, Csopak, Felsőörs, Szentkirályszabadja, Ősi, Úrkút, Alsóörs, Nyirád, Márkó